Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки
Нормативно-грошова оцінка - це одна з кількох видів оцінок, передбачених Законом України "Про оцінку земель", основою розрахунку якої є рентний дохід від використання земельної ділянки протягом певного періоду часу. Законодавчо поняття нормативно-грошової оцінки визначено також в ст.1 Закону України "Про оцінку земель".

В основі нормативно-грошової оцінки земельної ділянки – рентний дохід. Для спрощеного розуміння, рентний дохід - це по суті ті гроші, які можна виручити від найбільш ефективного використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
Для земельної ділянки сільгосппризначення за межами населеного пункту цей дохід буде визначатись в результаті продажу зерна, вирощеного на земельній ділянці за певний проміжок часу. При цьому, якщо ділянка належить приватній особі, також враховується якість ґрунту, який покриває таку земельну ділянку.
В межах населеного пункту нормативно-грошова оцінка земельної ділянки розраховується на 1 кв. м. Розрахунок залежить від багатьох факторів серед яких:
- функціональне використання земельної ділянки;
- місцезнаходження земельної ділянки;
- якість ґрунту;
- екологічна ситуація;
- інші фактори.
Кожного року нормативно-грошова оцінка підлягає обов'язковій індексації з урахуванням показників інфляції минулого року. Відповідальним за індексацію нормативно-грошової оцінки є Держземагентство (Держгеокадастр) України та його місцеві підрозділи, які мають проіндексувати нормативно-грошову оцінку для надання заінтересованим особам (податкова, громадяни, організації) до 15-го січня кожного року.
Для чого необхідна нормативно-грошова оцінка?
Нормативно-грошова оцінка зазвичай необхідна в наступних випадках:
- для розрахунку земельного податку;
- для розрахунку розміру орендної плати при оренді земельної ділянки;
- для розрахунку втрат лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва;
- для розрахунку оплати державного мита під час оформлення договорів купівлі-продажу, міни, дарування земельної ділянки;
- при спадкуванні земельної ділянки.
У вказаних вище випадках необхідно отримати витяг про нормативно-грошову оцінкуземельної ділянки. Крім того, під час нотаріального оформлення договору, нотаріус також вимагає витяг з кадастру (ДЗК).
Порядок отримання витягу про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки
З жовтня 2015 р. запроваджено можливість щодо замовлення витягу про нормативно-грошову оцінку в режимі онлайн. Щоб замовити витяг про НГО онлайн, перейдіть на сайт Публічної кадастрової карти та знайдіть свою ділянку за 19-тизначним кадастровим номером.
Якщо з якихось причин ви не маєте можливості замовити витяг про НГО через Інтернет, нижче приведено порядок отримання витягу в традиційний спосіб, подавши пакет документів до центру надання адміністративних послуг вашого району.
Для отримання довідки (витягу) про нормативно-грошову оцінку необхідно звернутись в місцевий центр надання адміністративних послуг (дозвільний центр). Якщо в вашій місцевості такий не створено, то звернутись треба безпосередньо до місцевого управління Держземагентства (Держгеокадастру) та надати наступний перелік документів:
Для фізичної особи:
- заява про видачу довідки (витягу) про нормативно-грошову оцінку для фізичної особи;
- копія держакту про право власності на земельну ділянку;
- копія паспорту;
- копія ідентифікаційного номеру;
- копія проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (за наявності);
- копія технічної документації на земельну ділянку (за наявності).
Для юридичної особи:
- заява про видачу довідки (витягу) про нормативно-грошову оцінку для юридичної особи;
- копія довідки з ЄДРПОУ;
- копія держакту чи договору оренди земельної ділянки;
- копії документів про право власності на будівлі, розміщені на земельній ділянці (свідоцтво, довідка з БТІ, витяг з реєстру речових прав, тощо);
- копія дозволу на проведення робіт по будівництву (якщо такі проводяться);
- інформація щодо поточних орендарів будівель (приміщень), яка зазначається в заяві;
- копія статуту;
- довіреність на представника.
Нормативно-правові акти
- Закон України "Про оцінку земель";
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 "Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів";
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1278 "Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів)".
Пропозиції нашої компанії щодо отримання витягу про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки
Ми маємо можливість допомогти Вам в ході отримання витягу з нормативно-грошової оцінки земельною ділянки. Наші спеціалісти підготують необхідний пакет документів та отримають витяг про нормативно-грошову оцінку на Ваше ім'я.